|
|
Buebyggerkursus efteråret 2006Sløjdværkstedet på Munkevænets Skole var i weekenden 29. september til 1. oktober rammen om Palnetokes buebyggerkursus for medlemmerne. Det var buebygger Karin Røjkjær, der stod for vejledningen af de arbejdsomme og flittige kursister.
Fredag aften fremstillede alle deltagerne tre flotte pile, som skulle have været brugt til prøveskydningen af deres nye buer søndag eftermiddag. Men desværre blev der ikke noget af skydningen, for buebygningen kom til at tage længere tid end beregnet. Derfor måtte alle have deres buer med hjem til endelig afpudsning og efterbehandling.
Det var ikke mangel på indsats, der var skyld i forsinkelsen, for alle arbejdede hårdt og målrettet. Så nu glæder vi os til at se de færdige resultater til træningsaftnerne, hvor buerne langsomt og meget forsigtigt skal skydes til.
Billederne fra buebyggerkurset |
NyhederMere guld til PalnatokeMads Rømer Møller har vundet guld ved Dyrehaverunden 2010! Læs mere... Præmier til alle fra PalnatokeUnge skytter imponerede ved bueskydningsstævnet i Vejle. Læs mere... |